חיפוש באתר זה וכללי

יום שישי, 15 בנובמבר 2019

קרקרים בריאות, 5 דקות הכנה

חלילה לא הפכתי לכהן בריאות אבל הפסקתי לאכול כל דבר העשוי מחיטה (כולל חיטה מלאה, נבוטה, בורגול, סולת, קוסקוס וכל ורסייה אחרת של חיטה) ולא מסיבות בריאות אלא מסיבות דיאטה. ובכל אופן משהו מוצק צריך להכניס לפה עם גבנ"צ 9% בטעם פלסטיק או לטבול בדיפ גבינה 5% אז הנה הפתרון שעובר בווטסאפ כנראה מזה דורות ויש לו ורסיות רבות ומשונות כפי שאסביר בהמשך.
יש הקוראים לקרקרים אלו "כוסמין מלא", אכן יש כאלו אבל במתכון זה קמח הכוסמין המלא הוא פחות מ-1/4 מסך החומרים היבשים.
דיאטטי ? השאלה איך מגדירים דיאטה. בקלוריות כוסמין ושיבולת שועל אינם הרבה פחות מחיטה אבל ישנם יתרונות אחרים ובעיקר הרבה פחות גלוטן ויותר מינרליים חיוניים לגוף. להשוואה מלאה להלן בקישור:
גם במרכיבים האחרים אין הרבה פחות קלוריות אבל כמות החלבונים והסיבים, יחסית לנפח, היא גדולה משמעותית.

מרכיבים
1 כוס קמח כוסמין מלא 
1 כוס שיבולת שועל
1/2 כוס שומשום קלוי
3/4 כוס תערובת גרעיני חמנייה ודלעת
1/3 כוס זרעי פשתן
1 כפית מלח
2 כפות שמן זית (אפשר גם 3-4 למי שאוהב את הטעם)
2 כוסות מים קרים
הערה: ניתן להוסיף צמחי תבלין ועוד כל מה שרוצים בהיבט של חומרים יבשים כגון זרעי צ'יה, פיסטוקים גרוסים, שבבי שקדים וגם חומרים לחים ונוזלים שתמורתם צריכה להיות במקום המים כגון מיץ סלק או מיץ גזר שנותן טעם מתקתק נפלא.
בתמונה יש סוג אחד עם סלק (לא משנה הרבה את הטעם אבל מוסיף בריאות וצבע) וסוג שני  עם  פסטו וטפנד זיתים, לא יודע כמויות, לפי העין והיד.....

הכנה
לערבב את כל החומרים בקערה.... זה היה זריז נכון ???

שתי תבניות תנור שטוחות גדולות ועליהן נייר אפיה. לשפוך את התוכן, חצי - חצי לשתי התבניות, במרכז נייר האפיה. לשטח עם מרית ולנער את התבניות ימינה שמאלה וקדימה אחורה במרץ ותתקבל שכבה אחידה שהיא קריטית לאפיה.

לאפות 15 דקות בחום 180 בתנור במצב טורבו, להוציא ולחתוך לריבועים/מלבנים בגודל הרצוי. חותכן פיצה עושה נפלאות אבל גם סכין דק וחד מאוד יעשה את העבודה. 
להחזיר לתנור ועכשיו שלים שעון ל-30 דקות. להציץ, אם האפיה נראית שווה בין המרכז לקצוות אזי עוד 10-15 דקות אפיה, להוציא ולהפריד. 
יתכן והקצוות כבר ישחימו אחרי 30 דקות ויהיו פריכים ואזי יש להוציא כל תבנית בנפרד ולחתוך את המסגרת שהשחימה ולהחזיר לתנור לעוד 10-15 דקות את שנשאר עד שהקרקרים כמו צנים ופריכים מאוד. זה שלב קריטי כי פחות מדי יצאו רכים (לא אסון גדול, אחרי החיתוך מחזירים בתיפזורת לתנור החם לעוד כמה דקות, קרה לי) ויותר מדי יצאו בטעם חזק מאוד אבל נסבל.

להניח בתפזורת להתקרר לחלוטין לפני הכנסה לקופסא סגורה היטב. מחזיק גם 10 ימים אם מקפידים על אחסנה יבשה ואם קיבל לחות, 5 דקות בתנור לוהט ויהיו שוב פריכים.

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה