חיפוש באתר זה וכללי

יום שני, 31 בינואר 2011

תבשיל פוייקה עם חיטה

כאשר נוסעים לבקר חייל בשבת בצהרים, צריך תבשיל שיגיע חם ויספיק גם לחיילים נוספים שהוריהם גרים רחוק ומצד שני זה צריך להיות אוכל שבצבא לא אוכלים. אין טוב מתבשילים בפוייקה גדול (כ-8 ליטר) ועבה ששומר על חום רב. מתחילים בשבת בבוקר מוקדם כי זה יהיה בתנור כ-5 שעות.
חומרים:
1.5-2 ק"ג בשר בקר עם קצת שומן (ברוסט מעולה) חתוך ל-8 נתחים, כלומר ל-8 מנות
1/2 ק"ג חיטה
מבחר ירקות שורש - קולרבי, סלרי, 2 גזרים, 3 תפוחי אדמה
200 גרם אינג'ירה (עדשים כתומים), ניתן להחליף בעדשים ירוקים
ציר עוף/בקר - אפשרי מאבקה
קורט בהרט
קורט פלפל שחור
קורט כמון
כף תערובת לגולש (לא חובה)
שמן לטיגון
הכנה:
ראשית, משרים את החיטה לחצי שעה במים חמים (לא רותחים),ובינתיים קולפים את הירקות וחותכים לחתיכות גדולות. מלהיטים שמן בפוייקה ומכניסים את נתחי הבשר ומטגנים תוך כדי ערבוב עד "סגירה" של הנתחים מסביב והתחלת השחמה. מוסיפים ליטר ציר ואת ירקות השורש, מערבבים ומוסיפים עוד ציר עד כמעט כיסוי התכולה. מוסיפים את החיטה והעדשים בלי לערבב, רק מעלים בעדינות מספר נתחי בשר למעלה (ראו בתמונה). הפוייקה המלא בתחילת הבישול צריך להיות בתכולה של עד כ-3-2 ס"מ משפתו העליונה ואזי החיטה שתתפח מעט תיגרום לו להתמלא.
מבשלים כ-20 דקות ומוסיפים ציר עם חסר.
מכניסים לתנור בחום של 125 מעלות ל-4-5 שעות כאשר אחרי חצי שעה בפעם הראשונה וכל שעה לאחר מכן, בודקים עם כף האם יש מעט נוזלים למטה, כשחסר - מוסיפים ציר או מים, כוס אחת  בכל פעם. הפוייקה איננו אטום ויוצאים ממנו אדים. בשעה האחרונה לא מוסיפים מים. ב-15 הדקות האחרונות מעלים לחום 160 מעלות על מנת שחום הסיר ישמור על התבשיל חם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה